Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Český motokros - Nabitá sezóna začíná v Lokti

 Celkem uplynulo 182 dní od posledního závodu Buksa/Ados motokros MM ČR v Lokti. Za tu dobu se odehrálo mnohé a před námi se již tento víkend otevírá sezóna plná zvučných jmen. Žádná, ze čtyř mistrovských tříd nemá jistého favorita a nyní již víme, že o atraktivní souboje nebude nouze! Startuje Buksa/Ados motokros 2017 MM ČR!

 

Martin Michek (Buksa/Ados KTM Team) loni získal mistrovský titul díky osmi vítězstvím z celkového počtu 14 rozjížděk, což byla jeho nejdominantnější sezóna v posledních letech. Jak to ale bude letos? „Letos mě při zimní přípravě potkal zánět šlach, takže jsem chvíli nemohl jezdit. Tak jsem se alespoň věnoval tréninku mladých talentů. Naštěstí jsem to už rozjezdil a myslím, že jsem připraven,“ říká Martin Michek. Ten však obhajobu titulu nebude mít jednoduchou. Letos se místo loňských sedmi podniků, pojede hned osm závodů. Do kalendáře se vrací tradiční tratě jako jsou Stříbro nebo Dalečín. Systém závodů zůstává nezměněný a opět uvidíte čtyři nabité třídy: MX1, MX2, Ženy a Veteráni.

 

MM232

 

MX1: Bude to boj!

Michek, Smítka, Romančík, Sukup a Neugebauer - ti všichni loni dokázali vyhrát rozjížďku. Šampionát tedy není pouze jednostranný, ale můžeme se těšit i na nově příchozí, kterým je například slovenský reprezentant Tomáš Šimko. Šimko poslední roky ukazoval vzestupnou formu ve třídě MX2 a do konečného pořadí MX1 rozhodně promluví. Pojede za český tým GT2 Motorsport na motocyklu Suzuki. „Už dlouho jsem chtěl jezdit na 450 a letos se mi to konečně podařilo. Pořád si tedy zvykám na výkon, ale bude to dobré. Přes zimu jsem bojoval s vypadávajícím ramenem a po sezóně mě čeká operace, tak to snad dojezdím,“ prozrazuje Šimko. Kromě Šimka míří do MX1 i Polák Tomek Wysocki (JD191 KTM Racing Team).

Zpátky po zlomenině obratle se vrací Marek Sukup, který z kraje loňské sezóny dýchal Michkovi na záda. Nešťastný pád při tréninku ho ale vyřadil na zbytek sezóny. „Je znát, že jsem po úraze, ale na motorce mě to naštěstí nelimituje. Cítím se dobře a něco jsem najezdil i v Itálii a Maďarsku. Letos tedy zůstávám na motocyklu Kawasaki, ale změnil jsem tým a pojedu za HT Group Racing Team,“ říká Sukup. Sukup však nezávodil tři čtvrtě roku, a proto očekává, že lepší výsledky budou přicházet až s přibývajícími závody.

Změny se děly také u Jaromíra Romančíka. Ten měl neuvěřitelnou loňskou sezónu, kdy se kromě motokrosu věnoval i enduru a v této disciplíně dokázal získat bronz z Šestidenní, titul vicemistra Evropy a mistra republiky v cross country. V motokrosu získal titul vicemistra republiky. „U mě nastala hlavní změna v týmu, jedu v týmu JD191 KTM Racing Team. Musím říct, že spolupráce funguje perfektně. Byli jsme tři měsíce po Evropě trénovat - ve Francii, Španělsku a Maďarsku. Mám odjeto zhruba pět závodů a na motorce jsem toho najezdil hodně. Uvidíme v Lokti, zda jsem oproti konkurenci zrychlil,“ říká Romančík.

Petr Smítka se loni celou sezónu přetahoval s Michkem o prvenství, ale bohužel se v závěru neúčastnil dvou závodů, a to ho možná stálo i zisk titulu. Smítka zůstal v týmu Hulho Motocross Team a nyní má již odjeté dva závody z rakouského mistrovství. Na startu bohužel neuvidíme Filipa Neugebauera (Osička MX Team), který si v Německu zlomil klíční kost. Neugebauer se zúčastní pouze vybraných závodů MMČR a pokud půjde rekonvalescence bez problémů, uvidíme ho nejspíš v Pacově a ve Vranově.

Samozřejmě kromě zmíněných aspirantů na titul mohou překvapit jezdci jako je Rudolf Weschta (Team MAX2), kterému se loni podařilo několikrát vystoupit na „bednu“, stálice Petr Bartoš (Orion Racing Team), který nikomu nic nedá zadarmo a jakmile uvidí příležitost, ihned ji využije. A ve hře jsou rovněž Václav Kovář (HT Group Racing Team) nebo Martin Finěk (Hulho Motocross Team), který nenápadným výkonem dokáže překvapit. Velkým zpestřením třídy MX1 bude František Smola (BV Racing), startující na dvoutaktním stroji ČZ300. Ano, čtete správně. Jedná se o projekt firmy M.C.F., která vlastní ochrannou známku ČZ pro motocykly. Základ spočívá v italském motocyklu TM MX300 doplněném o české komponenty a prodávaném pod označením ČZ EMX300. Smola se na něm bude zúčastňovat závodů MMČR a evropského šampionátu EMX300.

 

mx2

 

MX2: Szvoboda na řadě?

Poslední dva roky měl nejvíce konzistentní výsledky Francouz Sulivan Jaulin jezdící v dresu Buksa/Ados KTM Team. Jeho soupeři měli vždy bodové výpadky, a tak bral dva tituly v řadě. Rychlostí je mu nejblíže Bence Szvoboda (Buksa/Ados KTM Team), který i letos absolvoval tvrdou zimní přípravu a bude jedním z jeho pronásledovatelů. V této třídě byl posledním Čechem, který získal v roce 2014 titul, Marek Sukup. Jak jsou na tom letos naši?

Největší ambice měl loni Martin Krč (SZA Stav Racing Team). Krč je velmi rychlý, ale formu musí ještě doladit. „Aktuálně nejsem v nejlepší formě, ale budu se snažit připravit se na 100 %. Pojedu opět na KTM za SZA Stav Racing Team kompletní MMČR a vybrané závody ME, či MS,“ říká Krč.

Dalším rychlíkem je Milan Špičák (KRTZ). Tomu když sedne trať i motorka, dokáže velmi zamíchat kartami. „Zimní přípravu jsem strávil na Husqvarně 350 a musím říct, že mi opravdu sedla. Pro MMČR však zůstanu na 250 ve třídě MX2. Jsem velmi rád za osm závodů, jelikož už je i trochu prostoru na dotažení nějakého zaváhání jako jsem měl loni v Petrovicích,“ prozrazuje Špičák. Jonáš Nedvěd (Orion Racing Team) se po loňském zranění bude chtít ukázat v lepším světle, a to hned v Lokti, kde trať velmi dobře zná. Těšit se můžeme i na výkon Richarda Šikyni (JD191 KTM Racing Team) a překvapit by mohl také Dušan Drdaj, nově za Yamaha Čepelák Racing Team.

 

Ženy: Eso v rukávu

Třída Žen nám loni nabídla krásné souboje. Konkurence se začíná zhušťovat a holky přistupují k závodění velmi profesionálně. Letos však budou muset všechny vytáhnout své největší trumfy, jelikož s nimi bude závodit několikanásobná mistryně světa Němka Steffi Laier za tým Buksa/Ados KTM Team. Její účast jenom potvrzuje velmi vysokou úroveň českého ženského motokrosu. Proti ní bude stát obhájkyně titulu Bára Laňková (Action Racing Team), pronásledovaná Kristýnou Vítkovou (Yamaha Čepelák Racing Team), která neustále zrychluje a letos závodí v rámci přípravy i na juniorském šampionátu. Další jezdkyní, která má stejnou rychlost s Laňkovou, je Jana Antošová (Orion Racing Team) a k závodění se vrací Lucie Simonová čtyřnásobná mistryně republiky v dresu Inter Cars MoToman Teamu. Papírově nás tedy čeká nejlépe obsazená sezóna v historii českého ženského motokrosu.

 

Veteráni: Kadleček je zpět!

Někdo možná nad Veterány mávnul rukou a řekl, že Martin Žerava (Team MAX2) opět bude vévodit. Letos to však bude mnohem dramatičtější. Nejenže stále budeme žasnout nad formou Žeravy, který občas pojede i MX1, ale letos budeme obdivovat jeho souboje s Michalem Kadlečkem (KRTZ), který se z endura a cross country vrací zpět k motokrosu. „Motokros mě vždycky bavil a mám k němu blíž. Dostal jsem dobrou nabídku od týmu KRTZ, takže pojedu celou sezónu MMČR. Sice nemám moc času na svoji přípravu, ale když padne žebřík, tak závodíme,“ říká Michal Kadleček. Do konečného pořadí bude chtít promluvit i Ivan Černý (Orion Racing Team), Michal Buchta (Inter Cars MoToman Team), nebo třeba Jiří Pach.

 

Vstupné na závod je 150 Kč. Odpolední jízdy odstartují ve 13:00.

GPS trati:            50° 11' 41.09

                               12° 45' 15.963

 

Časový harmonogram zde:

http://czechmx.cz/mm-cr-motokrosu/22-divaci/%C4%8Dasov%C3%BD-harmonogram/340-casovy-harmonogram-2016-mx2.html