Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Český motokros - Češi na MXoN do B finále

 Motokrosová olympiáda, tedy motokros národů je nejprestižnějším závodem roku, který se letos koná ve francouzském Ernée kam se závod vrátil po 10 leté odmlce. Tříčlenné týmy závodí za svoji zemi ve třídách MXGP, Open a MX2. Pro letošek vzala česká reprezentace přípravy vážněji a nový manažer Jiří Čepelák nominoval Járu Romančíka (MXGP), Filipa Neugebauera (MX2) a Martina Michka (Open). Tento výběr dnes dokončil kvalifikační jízdy, ze kterých se díky smůle nepodařilo přímo postoupit do nedělního finále.

 

IMG 8034

 

Trať v Ernée je technicky velmi náročná. Na jezdce zde čekají hluboké koleje, díky prokypřenému podkladu, dlouhé skoky a prudké výjezdy a sjezdy. První do kvalifikačního závodu na 20minut + 2 kola nastoupil Jára Romančík ve třídě MXGP. Ihned po startu Romančík doplatil na hluboké nánosy hlíny, na kterých mu podklouzlo přední kolo a v první zatáčce upadl. Do kolize se připletl i další jezdec a Romančíkovi dlouho trvalo motorku vyprostit. Jára tak vyrážel z poslední pozice daleko za chvostem. V průběhu jízdy výrazně stahoval a v cíli to pro tým znamenalo 23. místo. Na motokrosu národů se nejhorší výsledek škrtá a do nedělního finále postupuje 19 týmů napřímo a jeden tým z B finále. Po jízdě Romančíka tedy naděje na postup stále žila, ale Michek s Neugabauerem nesměli chybovat.

 

IMG 8194

 

Filip Neugebauer odstartoval jízdu MX2 famózně kolem 11. místa. Na slabší dvěstěpadesátce jede letos poprvé a na motocykl si ještě zvyká, přesto zajížděl dobré časy a v cíli byl po velkém boji 15. Chvílemi se pohyboval i na 13. místě, ale díky jezdcům o kolo zpět o dvě pozice přišel.

Vše tedy záviselo na jízdě Martina Michka. Ten odstartoval v polovině pole, ale pak všem českým fanouškům zatrnulo, protože díky jinému jezdci Michek upadl. Vyjížděl těsně poslední, ale přemíra snahy vedla k dalšímu pádu. Martin se snažil ze všech sil, ale ve finále to znamenalo 21. místo ze 36. jezdců.

Každému bylo jasné, že nemáme šanci postoupit. Náš tým skončil na 24. místě, což tedy znamená zítřejší B finále - rozjížďku na 30 minut plus dvě kola. V ní budou nejtvrdším soupeřem Slovinci a Brazilci.

 

IMG 8297

 

Jiří Čepelák, manažer týmu uvedl: „Jára Romančík měl na startu smůlu, to se v závodech stává, ale pak na časech ukázal, že se mezi světovými piloty neztratí. Smůla byla, že vyrážel 20 vteřin za posledním. Filip Neugebauer zajel parádní jízdu, a kdybych ho měl ohodnotit jako ve škole dal bych mu dvojku. Martin za svůj první pád nemohl a myslím si, že i po prvním pádu by to dalo na postup, pak ale chyboval podruhé a to se občas na závodech stává. Bohužel jsme se tedy nekvalifikovali a zítra jdeme z pátého místa. Bude to hodně těžký závod a kdybychom postoupili, kluci budou mít o jízdu navíc, což se na výkonu podepíše,“ komentoval Jirka Čepelák.

 

IMG 8330

 

Kvalifikaci ovládl francouzský tým. Ten vyhrál všechny tři jízdy s velkým náskokem před ostatními. Druzí skončil tým USA a třetí tým Belgie. Kvalifikační jízdy nabídly spoustu akce, bojovalo se v celém poli a bohužel byl vidět i jeden těžký pád Maxe Anstieho, kterému na hlavě přistál jiný motocykl a Anstie skončil v nemocnici s utřeným ramenem. Největší síla francouzského týmu je v domácím publiku. Rideři Gautier Paulin, Roman Febvre a Marvin Musquin, jsou hnáni desítkami tisíc fanoušků a a taková podpora je na výkonech vždy znát.